Is Your Supplement Expensive?

//Is Your Supplement Expensive?

Is Your Supplement Expensive?

There are Herbs That Cost One Thousand Times More Than Whatever You Are Using!

I could have titled this post – “Do You THINK the Supplement You Are Using is Expensive?”

I might have answered ‘yes’ to that myself – sort of.  I used to like to shock people by explaining that the supplement I was recommending to them was very expensive. That would get their attention! I would then quickly add that it was worth every penny and cheaper to use because it was the finest herb food combination available and concentrated many times.

Isn’t that what most people want – something that really works? Because when you are dealing with the most precious commodity we have – our health – we really do want the best. In this situation, a supplement that seems expansive at first glance is NOT.


I don’t shock people anymore though.  I just came across a couple of really expensive supplements that go far beyond anything I could imagine.

National Geographic just did a feature article about Tibetan tea and herb trade. A lucrative cash crop is a dried WORM that they harvest wild.  This worm, whose special effects are created by a parasitic fungus is considered in China as “ a cure-all for the ravages of aging, for health issues ranging from infection to inflammation, fatigue to phlegm to cancer.”  Some sources also claim the Chinese athletes also use this extensively to achieve their world records.  As a result of these great benefits and scarcity,   Chinese pay up to $80 per gram.



Yikes.  It doesn’t look like something I would like to eat. If you consider the cost it becomes even more unsavory.  The average supplement bottle is 50 grams (100 capsules of 500 mg)  That would mean a bottle of these worms (called Yartsa gompo)  would cost $4000.

But $4000 a bottle is still cheap compared to the most expensive medicinal plant ever purchased.

The most expensive Ginseng plant ever purchased costs $400,000!  This three-hundred-year-old wild plant  is the most ever paid for any ginseng. It weighs just 366 grams.

Now this looks like something I would like to eat.  Almost like a carrot. Cost per gram is $1092.  If you were going to put that in a fifty gram bottle – that would cost $54,000.00.

What We Recommend At Real Food For Life

  1. If you are buying supplements and you are not SURE it is making significant positivist changes, consider getting it checke dout with a Vital Health Assessment.  They can test individual supplements for you.
  2. It’s certainly better to eat and cook healthy foods. Check out our many gluten free, sugar free and healthy recipes on this site.
  3. A step further is to participate in  one of our 2-5-30 Healthy Diet Courses to learn everything about planning and preparing a totally healthy balanced diet.
By | 2017-10-29T15:42:10+00:00 November 8th, 2010|Nutrition|3 Comments

About the Author:

A certified Nutritional Consultant, Randy has been teaching health and personal development principles for over 30 years and has personally helped individuals with over 10,000 Body Health Assessments.

3 Comments

  1. Caroline November 10, 2010 at 5:27 am

    That sure is a lot of money, I don't  fancy the worms at all!!!!

  2. Randy November 10, 2010 at 10:05 am

    Hi Caroline . No I don't fancy worms either.  Fungied worms on top of that!

  3. Annie Sylvan November 11, 2010 at 7:06 pm

    I concur with the above comments, but would add that I don't eat anything from China.  After seeing the video that was circulating a while ago which portrayed the cyclist who puttered around picking up dead chickens from farms and the processing of said birds in basins of water on the cement floor in a filthy environment I realized that their standards differ vastly from ours. Melamine poisoning is another occurence from food processed there.
    Of course processed food is not the optimum, but even lower on the scale is processed food from China.

Leave A Comment